לפרטים נוספים חייגו

לפרטים נוספים חייגו

ישראלים רבים גילו את השקעות הנדל"ן בחו"ל בשנים האחרונות כאפיק להשקעה פסיבית איכותית וליצירת רווחי הון. איך הם עושים את זה? שאלה טובה!

בכל השקעה יש מספר מרכיבים מרכזיים, אחד מהם יהיה תמיד תחום המיסים. הבנת והכרת מכלול תחום המיסוי במדינה בה נשקיע ובישראל יהיה פרמטר חשוב ומרכזי בסיכוי להשגת יעדי העסקה ולמימוש הפוטנציאל המלא שלה.

אציין כבר בפתיח כי תחום המיסוי בישראל ובחו"ל הינו תחום דינאמי המשתנה לא פעם. בכדי למנוע טעויות מומלץ (ויש מי שיגיד חובה) להתייעץ עם מומחה מתאים אשר עיסוקו בתחום המיסוי בינלאומי. ליווי מקצועי יכול לעזור לצמצם את החבות במס ולמנוע "תאונות מס".

מיסוי ברכישת ובהשכרת דירה בפולין

זכרו, תכנון מס ודרך הדיווח יכולים לגרום לשינוי דרמטי בתשואות!

סוגי מס מרכזיים בפולין (דירות יד שנייה):

קיימים מספר סוגי מס אותם נדרש לשלם בפולין. החל משלב רכישת הדירה שבו נדרש לשלם מס רכישה בגובה 2%, המשך במס מדורג אותו נדרש לשלם בגין ההכנסה החודשית משכר הדירה (למס זה קיימות מספר אפשרויות, עפ"י רוב בוחרים משקיעים זרים בתשלום מס קבוע בגובה 8.5% ללא ניכויים), וסיים במקבילה הפולנית למס שבח (בגין הרווח בין מחיר הרכישה למחיר המכירה) אשר בישראל יכול להיות מורכב ומסובך עד מאוד ובפולין מחושב בצורה פשוטה וברורה – מכרת את הדירה במהלך חמש שנים מיום הרכישה? שלם 19% מס על השבח שנצמח (קיימת אפשרות לפטור במידה וכספי התמורה ישמשו לרכישת דירה חליפית).

חלפו חמש שנים מיום הרכישה? קבל פטור מלא ממס שבח.

סוגי מס מרכזיים בישראל:

הפתעה, הרווחתם דמי שכירות בחו"ל? שלמו גם בישראל! מכרתם דירה בחו"ל?

למה שלא תשלמו גם כאן? בין ישראל לפולין קיימת אמנה למניעת כפל מס. למרות זאת אציין במשנה זהירות כי האמנה לא תמיד רלוונטית ונכון יהיה לבצע בדיקה מתאימה בטרם ביצוע פעולות מסוימות כדוגמת מכירת הדירה.

מכרתם דירה בפולין? שילמתם בפולין 19% מס שבח? תתכבדו ותשלימו עוד 6% בישראל (עד לגובה 25%).

סעיף 89 (ב) (1) לפקודת מס הכנסה קובע כי מס רווח הון יחול על תושב ישראל שהפיק הכנסה שנצמחה בישראל או מחוצה לה. משכירים דירה בפולין? למרות קיומה של האמנה למניעת כפל מס, בוחרים מרבית המשקיעים במסלול "הפשוט" אשר בו משולם בישראל מס בגובה 15% אשר ממנו ניתן לנכות את הפחת בלבד מסך ההכנסות שנצמחו בפולין.

הסעיף הרלוונטי לעניין זה הוא סעיף 122 א' לפקודת מס הכנסה.

הדיווח וחשיבותו:

הדיווח ותשלומי המס חשובים תמיד ואולי אף יותר כאשר אנו פועלים מחוץ לגבולות ישראל. נדרשת עמידה בכללים ובחוקים המקומיים. נכון ל-

1.1.2020 כל משקיע/בעל דירה נדרש לקבל מספר NIP ומספר חשבון בנק ייחודי לו שאליו הוא מעביר כל חודש בצורה ישירה את תשלום המס הנדרש. שינוי זה הקל על המשקיעים הזרים וחסך עבודת ניירת וזמן רב שנדרשו לטובת דיווחי המס בשנים קודמות. בכדי להמחיש את חשיבות הרבה של תשלום המס ושל דיווח מדויק ומקצועי, אספר כי אני (וכמובן הלקוחות) נהנים מליווי צמוד של מנהל חשבונות ועו"ד מקומיים אשר חלק מתפקידם הוא לדאוג לדיווח ובקשות מרשויות המס בשונות ולהגיש דוחות שנתיים כנדרש בפולין.

סיכום:

פולין היא כיום אחת המדינות הנוחות ביותר מבחינת מדיניות המס תוך עידוד משקיעים מקומיים וזרים גם יחד להשקיע ולהרוויח מה תורם רבות לצמחיה ולחוסנה של הכלכלה המקומית תוך כדי יצירת פתרונות דיור יעילים למגוון מגזרים. ללא ספק מדיניות המס הנוחה בפולין הייתה אחת הסיבות שאנחנו בהשקעות נדל"ן בלובלין פולין בחרנו לפעול בה. מיסוי הינו נדבך מרכזי במרבית ההשקעות בתחום הנדל"ן והיתרון באחזקת ידע מקצועי ובשיתוף פעולה עם מומחים מקומיים הוא הכרחי להשגת תוצאות איכותיות למשקיעים.

הניסיון שלנו והיכולת לתת מעטפת איכותית ומלאה ללקוחותינו היא עוד יתרון וערך מוסף משמעותי שאנו מספקים, בסופו של יום אנו ממנפים ידע וניסיון בכדי לחסוך ללקוחותינו כסף וזמן רבים ובכך מאפשרים להציג "שורה תחתונה" טובה יותר.

ט.ל.ח