לפרטים נוספים חייגו

לפרטים נוספים חייגו

במהלך השנים האחרונות הפכה פולין לסיפור הצלחה כלכלי, השכר הממוצע עולה, האבטלה יורדת, חברות ענק בינלאומיות רבות בתחומי הבנקאות הפיננסים וההייטק מצטרפות להצלחה ומקימות מפעלים וסניפים בפולין! תנופה זו משפיעה באופן ישיר על רמות הביקוש ומחירי הנדל"ן בפולין וכמובן על האטרקטיביות מבחינת משקיעים זרים אשר מוצאים בפולין שילוב של תשואה גבוהה ושל בעליית ערך עקבית המניבים למשקיעים כסף רב. במאמר זה התייחסות ל-5 סיבות מרכזיות התומכות בהשקעות נדל"ן בפולין.

מצב כלכלי

מספר נתונים מרכזיים בנקודות קצרות וברורות:

הייטק ותעשיה טכנולוגית

פולין היא מעצמה של ממש מבחינת אקדמיה והכשרת סטודנטים וצעירים למקצועות נדרשים לתעשיית ההייטק. לנתון זה מצטרף השכר הממוצע במשק אשר הוא עדיין מספיק אטרקטיבי בכדי למשוך את חברות ההייטק המובילות בעולם לפולין תוך הפיכתה למדינה השלישית בעולם במתן שירותים לתעשיית ההייטק (אחרי סין והודו). בחודש 5/2020 הכריזה Microsoft על תוכנית להאצת החדשנות והשקעה בעמק הדיגיטל הפולני בהיקף של מיליארד דולר, בכך, היא מצטרפת לשורה ארוכה של חברות בינלאומיות אשר להן משרדים מרכזיים ומפעלים בפולין וביניהן:

HP,Amazon,Cisco,Dell,IBM,Googel,Intel ועוד. נהירה זו של חברות ההייטק מלמדת על חשיבותה של פולין לתעשייה זו ועל ההתקדמות הגדולה של השנים האחרונות.

5 סיבות להשקיע דווקא בפולין

אקדמיה (והשפעתה על שוק השכירות)

השקעה ראשונית נמוכה ותשואה גבוהה

המשקיע הישראלי רגיל לרמות המחירים הגבוהות אשר כולנו מכירים מהשוק הישראלי ולא פחות מכך לתשואות הנמוכות אשר בכדי להשיג אותן נדרש המשקיע לניהול עצמי הגורר עלויות והתעסקות מרובים. למשקיע זה נראה שוק הנדל"ן בפולין (בצדק רב) כאטרקטיבי במיוחד. מחירי הנדל"ן בפולין עדיין ברמות סבירות והתשואות שאותן ניתן לקבל הן גבוהות.

ניתן לדוגמא לרכוש דירות סטודיו ברמות מחיר של 200-220 אש"ח ודירות יד שנייה לטובת השבחה והשכרה ברמות מחיר של 320 אש"ח והלאה, התשואות על דירות אלו יתחילו מתשואה נטו של 5.5% ויגיעו (לרוב) לטווח של 6.8-7.4% תשואה נטו. חשוב לציין כי המשקיע לא נדרש לעסוק בניהול השוטף של הנכס אשר מופקד בידי חברת ניהול מקצועית והיא אשר חותמת את חוזי השכירות ודואגת לגבייה ולטיפול בנכס.

בירוקרטיה ואי התערבות המדינה

להבדיל מישראל, בפולין קיימת מערכת בירוקרטית יעילה ופשוטה. החל מתשלומי המס (אולי הידידותיים ביותר באירופה) דרך רישום הזכויות בנכס במרשם המקרקעין הפולני (מקביל לטאבו). לדוגמא, לאחר רכישת דירה בפולין, יתקבל אישור רישום הזכויות ע"ש הרוכש בתוך כ-30 ימים! גם דיווחי ותשלומי המס בפולין ברורים ומוגדרים מראש (הלוואי עלינו) ואותו הכנ"ל גם בתשלומים ובממשק מול הרשויות והגופים השונים. אציין כי כאשר משקיע ירכוש דירה יחידה להשקעה לבדו התמונה יכולה להשתנות, אני מתייחס למצב בו אנו בהשקעות נדל"ן בלובלין פולין מלווים משקיעים לרכישת דירה והמשקיע נהנה משימוש במעטפת ובצוות שלנו הכולל בין היתר – עו"ד, נוטריונית ציבורית, יועץ מס, חברת ניהול וכיו"ב כאשר כלל המערכת מלווה ונותנת שרות כולל דיווחים ואישורים בשם הלקוח ומטעמו.

להבדיל מהמצב בשוק השכירות בברלין, ונכון לימי הקורונה גם ביוון בספרד ובמדינות נוספות בהן התערבה המדינה בשוק ע"י הפחתת דמי השכירות (על חשבון בעלי הנכסים). בפולין המדיניות היא לתת לשוק החופשי להתנהל תוך מניעת פגיעה קניינית וכלכלית בבעלי הנכסים (פולנים וזרים כאחד). השלטון היציב וקבלת ההחלטות המושכלת צפויים למשוך עוד ועוד משקיעים מאוכזבים ממדינות אירופה אשר רואים את המגמות המסתמנות בפולין ורוצים להצטרף להצלחה.

סיכום

הסיבות אשר פורטו במאמר זה (ועוד רבות אחרות), עוזרות להבין את המהפך שעברה פולין ואת הפיכתה למעצמה כלכלית מרכזית באירופה. מהפך זה ממקם את פולין כיעד מרכזי לא רק מבחינת תיירות אלא או בעיקר מבחינה כלכלית תוך שהיא הופכת למרכז בינלאומי של בנקאות פיננסיים והייטק.

ט.ל.ח