לפרטים נוספים חייגו

לפרטים נוספים חייגו

בשנים האחרונות מסומנת פולין כאחד מקטרי הצמיחה של האיחוד האירופי והיא בין חמש הכלכלות המובילות באיחוד. אפילו בימי הקורונה נרשמו בפולין שתי השקעות של ענקיות הטכנולוגיה Microsoft ו– Google בהיקף מצטבר של מעל 3 מיליארד דולר בתחומי הענן והדיגיטל. אז מה ואיך אנחנו משקיעי הנדל"ן מישראל יכולים להנות מהפריחה וממגוון ההזדמנויות שקיימות בשוק הנדל"ן הפולני?

יוצאים לדרך!

יש מספר אפשרויות לרכוש נדל"ן בפולין, ראשית אציין כי החוק בפולין אינו זהה לכל סוגי הנכסים. לדוגמאמשנת 2004 יכולים זרים ללא דרכון פולני או דרכון של מדינות האיחוד האירופי לרכוש דירות "רגילות" ללא הגבלות וסייגים.

כאשר מדובר בבתים פרטיים ו/או בניינים בהם יש מרכיב של קרקע (הצמדה או שיוך אחר) יכול זר לרכוש רק לאחר קבלת אישור מהשר הממונה וזאת להבדיל ממחזיק דרכון של מדינות האיחוד אשר יכול לרכוש נכסים מסוג זה.

אפשרות נוספת הינה הקמת חברה מקומית לטובת רכישת נכסים, אך אפשרות זו אינה מתאימה למשקיע הרוכש דירה או שתיים בשל העלויות השוטפות הכרוכות בהפעלת החברה. גם לגבי ביצוע העסקה קימות מספר אפשרויות. ניתן להגיע לפולין באופן פיזי, לראות נכסים ובמידת האפשר להתקדם לחתימת העסקה.

הניסיון שנצבר אצלנו בהשקעות נדל"ן בלובלין פולין מלמד כי בדירות יד שנייה לא תמיד ניתן יהיה לקדם עסקה באופן זה בשל מספר סיבות אשר (מה לעשות) דורשות זמןבדיקת רישום הזכויות בנכס ע"י הנוטריונית הציבורית, בדיקת עורך הדין מול הרשויות וחברת הניהול, בדיקה פיזית של חברת בדק וכמובן ניהול מו"מ בצורה מיטבית.

גם במקרה של נכס אטרקטיבי ש"יוצא" לשוק, לא תמיד קיימת האפשרות להגיע מהיום להיום מה שככל הנראה יפיל עסקאות מסוג זה. אפשרות נוספת היא להכין מבעוד מועד ייפוי כוח נוטריוני מאומת כנדרש ותואם את דרישות החוק בפולין לטובת נציג מתאים ו/או עורך דין פולני, במצב זה, כאשר מאתרים נכס מתאים, ניתן לבצע בדיקות ולהתקדם לחתימה ע"י מיופיי הכוח.

לכל דרך יתרונות וחסרונות ולא כל דרך מתאימה לכולם. רוכש/משקיע שחפץ בדירת יד שנייה לא "ייהנה" ממנגנון כדוגמת המנגנון שלנו אשר כולל נוטריונית ציבורית, עו"ד מקרקעין מקומי, קבלני שיפוצים, ביטוח, בדק בית, חברת ניהול ועוד ויידרש ככל הנראה למספר נסיעות לא מבוטל עד לאיתור הנכס ואיתור בעלי מקצוע שייצגו אותו נאמנה בעסקה.

המנגנון שאנו בנינו נותן פתרונות גם בהמשך הדרך, הן מבחינת תשלומי המס והדיווח לרשויות המתאימות והן מבחינת היכולת לפעול מול חברות ניהול ולדאוג להעברות כספים ישירות ולתחזוקת הדירות ברמה גבוהה.

רוכש לבד? מספר דגשים:

סיכום

השקעה פסיבית ע"י רכישת נדל"ן בחו"ל/בפולין הפכה בשנים האחרונות לאפיק כלכלי יציב ואטרקטיבי. קיימים מספר סוגים של רוכשים ורוכשות ולכל אחד ואחת אינטרסים שונים. אדגיש כי המערך שנבנה ע"י בשנים האחרונות בלובלין אשר בפולין מהווה עמוד שדרה איכותי אשר מספק לי וללקוחותיי ליווי מיום ההחלטה על הרכישה דרך תיאום הציפיות ועד קבלת דמי השכירות באופן שוטף.

עמוד שדרה זה הינו היתרון המרכזי שלנו בהשקעות נדל"ן בלובלין פולין והוא מורכב משותפים ואנשי מקצוע איכותיים במגוון תחומים אשר בעזרתם אנו יכולים למקסם יתרונות תוך הוזלה של עלויות וע"י יכולת איתור ורכישת נכסים (ובהמשך איתור שוכרים וגבייה) איכותיים במחירים אטרקטיביים.